Ս․թ․ հունիսի 24-ից 26-ը «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը հյուրընկալել է Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ականազերծման փորձագետների խմբին։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հաստատմանն ու զարգացմանն առնչվող մի շարք հարցեր։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հակաականային գործունեության ոլորտում ՀՀ և ԱՄՆ միջև համագործակցությունը։
- Հայ-Ամերիկյան համագործակցությունը հակաականային ոլորտում սկիզբ է դրվել դեռևս 2002 թվականին, որն ինչ-ինչ պատճառով ընդհատվել էր, և մենք այսօր ուրախ ենք՝ կրկին վերսկսել փոխգործակցությունը։ Վերջին երեք տարիների ընթացքում մեր կարողությունները բավականին աճել են և ավելացել է կատարվող աշխատանքների ծավալը: Այսօր «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ անձնակազմը ներգրավվել է նաև սահմանագծման և սահմանազատման արդյունքում ի հայտ եկած ականապատ տարածքների հումանիտար ականազերծման աշխատանքներին: Ականաներով և չպայթած զինամթերքով աղտոտված տարածքների պատճառով տուժում են գյուղացիները, այդ իսկ պատճառով մենք կարևորում ենք տարածքների հնարավորինս արագ մաքրումը, որպեսզի մեր քաղաքացիները կարողանան առավել ազատ ու անվտանգ տեղաշարժվել և մշակել հողերը։ Իհարկե, այս ամենն իրականություն է դառնում արհեստավարժ և հմուտ մասնագետների շնորհիվ, ովքեր կրթվում ու վերապատրաստվում են «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ ուսումնական կենտրոնում, որը մշտապես զարգացման և ժամանակակից տեխնիկական միջոցներով հագեցման կարիք ունի:
Հանդիպման ընթացքում ԱՄՆ փորձագետներին տեսաներկայացման միջոցով ներկայացվել է հումանիտար հակաականային ոլորտում իրականացվող ընթացիկ աշխատանքները, ինչպես նաև «ՀԱՓԿ» ուսումնական կենտրոնի կարողությունները։
ԱՄՆ փորձագետներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել վերագործարկելու «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ հետ համագործակցությունը` հումանիտար հակաականային ոլորտում։
- Այո, մենք տեղյակ ենք, որ ժամանակին մարդասիրական ականազերծման կենտրոնը համագործակցել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ծրագրերից մեկի հետ, որը սակայն դադարեցվել է։ Մենք ուրախ կլինենք վերսկսելու և ընդլայնելու մեր համագործակցությունը,- նշել է ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի հումանիտար ականազերծման ուսումնական կենտրոնի ներկայացուցիչ, ծրագրի վերլուծաբան Քրիստոֆեր Քլեյրը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության հնարավոր ուղիները, փորձի փոխանակման, մասնագետների վերապատրաստման և հումանիտար հակաականային ոլորտում համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք հարցեր։
Պաշտոնական այցի շրջանակներում կատարվել է նաև դաշտային այցելություն։ Պատվիրակությունը, «ՀԱՓԿ» ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ, այցելել է Վայոց ձորի մարզի Կեչուտ բնակավայր, որտեղ «ՀԱՓԿ» ականազերծողներն իրականացնում են մարտական գործողությունների հետևանքով աղտոտված տարածքների մաքրման աշխատանքներ։
Հյուրերը, «ՀԱՓԿ» ղեկավար կազմի ուղեկցությամբ, այցելել են ՀՀ ՊՆ և պաշտոնական հանդիպում ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավար պաշտոնյաների հետ։

The "Center for Humanitarian Demining and Expertise" SNCO hosted the group of demining experts from the United States of America.
27.06.2024
From 24–26 June, 2024, the “Center for Humanitarian Demining and Expertise" SNCO hosted the group of demining experts from the United States of America.
A number of issues related to establishing and developing cooperation were discussed during the meeting with the “CHDE” SNCO managerial staff.
“CHDE” SNCO director Vaghinak Sargsyan highly appreciated the cooperation between the RA and USA in the sphere of mine action.
-    The Armenian-American cooperation in mine action started in 2002, which was interrupted for some reason and now we are excited to restart it again. Over the past three years, our capacity has grown considerably and the scope of work has increased. Today, the "CHDE" SNCO staff is also involved in the humanitarian demining operations in the contaminated areas that appeared as a result of demarcation and delimitation. Areas contaminated with  landmines and unexploded ordnance affect the villagers that is why we highly emphasize the importance to clear the lands as quick as possible so that our citizens will be able to move more freely and safely and to cultivate the lands. Of course, all this becomes a reality thanks to professional and skilled specialists who are trained at “CHDE” SNCO Training Center which constantly needs to be developed and equipped with modern technical means
During the meeting the “CHDE” had a presentation introducing the current activities in mine action as well as the capacities of the “CHDE” Training Center.
The U.S. experts expressed their readiness to restart the partnership with the “CHDE” SNCO in mine action.
-    Yes, we are aware that once the Center for Humanitarian Demining cooperated with one of the programs of the U.S. State Department, but it was stopped. We would be glad to restart and enhance our partnership,- mentioned Christopher Claire, the representative of the Humanitarian Demining Training Unit, U.S. Department of Defense, program analyst.
During the meeting, possible ways of cooperation, exchange of experience, training of specialists and development of cooperation in humanitarian mine action were discussed. The delegation, accompanied by the "CHDE" management staff, visited Kechut settlement, Vayots dzor region where the “CHDE” deminers carry out clearance of the areas contaminated as a result of military actions.
The guests visited RA MoD, accompanied by the "CHDE" and had a meeting with officials of the Ministry of Defense, RA.