Ս.թ. հունիսի 11-ին ՀՀ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը և Ֆրանսիական Հանրապետության Մարդկանց, Սեփականության և Շրջակա միջավայրի անվտանգության ապահովման ասոցիացիայի նախագահ Բերնար Ջաննինը ստորագրել են հումանիտար հակաականային ոլորտում երկու երկրների միջև համագործակցության և փոխըմբռնման հուշագիր:
Արարողությանը ներկա են եղել ՀՀ ՊՆ գործերի կառավարիչ Լևոն Խաչատրյանը, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչները, «ՀԱՓԿ» ղեկավար անձնակազմը:
«ՀԱՓԿ» տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը բարձր է գնահատել հումանիտար հակաականային գործունեության ոլորտում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև համագործակցության հաստատումը, նշել փոխգործակցության կարևորությունը։
- Մենք կարևորում ենք փորձի փոխանակման անհրաժեշտությունը և գործընկերային ծրագրերի իրականացումը, որոնք կծառայեն հումանիտար hակաականային ոլորտի գերնպատակին, այսինքն՝ մարդկանց համար հնարավորություն կստեղծեն ապրել անվտանգ և առավել ազատ։
Պարոն Խաչատրյանը նշել է,- «Փոխըմբռնման հուշագիրն իրավական տեսանկյունից պարտադրող բնույթ չի կրում, այն կախված է կողմերի նախաձեռնություններից, սակայն ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ը կանեն հնարավորը, որ այն չմնա թղթի վրա»։
Ֆրանսիական Հանրապետության Մարդկանց, Սեփականության և Շրջակա միջավայրի անվտանգության ապահովման ասոցիացիայի նախագահ Բերնար Ջաննինն իր խոսքում ևս կարևորել է հումանիտար հակաականային ոլորտում «ՀԱՓԿ» հետ համագործակցությունը։
Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից հետո պրն․ Բերնար Ջաննինը տեսաներկայացման միջոցով ցուցադրել է հակաականային ոլորտում ֆրանսիական փորձը և նոր մոտեցումները։

On June 11, Director of the Center for Humanitarian Demining and Expertise Vaginak Sargsyan and Bernard Jannin, President of the Association for the Safety of People, Property and the Environment Department of French Republic, signed a memorandum of understanding between the two countries in the humanitarian mine action field.
Head of MoD Apparatus Administrative Department Levon Khachatryan, representatives of the French Embassy in Armenia, and the staff of CHDE attended the ceremony.
Director of "CHDE" Vaginak Sargsyan highly appreciated the establishment of cooperation between Armenia and France in the field of humanitarian mine action activities.
-We emphasize the importance of the need to share experience and implement partnership programs that will serve the ultimate goal of the humanitarian sphere, that is, create an opportunity for people to live more safe and free.
Mr. Khachatryan noted: "The memorandum of understanding is not binding, it depends on the initiatives of the parties, however, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, the Center for Humanitarian Demining and Expertise will do everything possible so that it does not remain on paper”.
In his speech, the president of the Association for the Safety of People, Property and the Environment Department of French Republic Bernard Jannin, also stressed the importance of cooperation with CHDE in the humanitarian mine action field.
After signing the Memorandum of Understanding, Mr. Bernard Jannin demonstrated the french experience and new approaches in mine action field through a video presentation.