«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ի պատվիրակությունը մարտ ամսին, միջազգային համագործակցության շրջանակներում, մասնակցել է Բելգիայի Թագավորության Բրյուսել քաղաքում տեղի ունեցած «Եվրոպական հումանիտար ֆորում»-ին։
Նախկինում «ՀԱՓԿ»-ի կողմից մի քանի անգամ բարձրաձայնվել էր Հայաստանում հակաականային ոլորտում առկա խնդիրները, որը հիմք հանդիսացավ, այս ֆորումի շրջանակներում, առաջին անգամ անցկացնել «Հակամարտության ընթացքում բնակչության պաշտպանվածությունը, վերականգնումը և պայթուցիկ  զինամթերքի առկայությունը բնակավայրերում» խորագրով պանելային քննարկում։ Դրա ընթացքում «ՀԱՓԿ»–ը ներկայացրել է ՀՀ–ում հումանիտար հակաականային ոլորտում առկա իրավիճակը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների հարցը, փաստելով, որ վերջիններիս  շրջանում կան պայթուցիկ զինամթերքից հարյուրավոր տուժածներ, որոնք գտնվում են սոցիալապես խոցելի վիճակում։
Ս․թ․ ապրիլի 8-ից 12–ը «ՀԱՓԿ» պատվիրակությունը մասնակցել է Խորվաթիայում կայացած «Հակաականային գործունեության 20–րդ միջազգային սիմպոզիում»-ին։ Մեր ներկայացուցիչները հանդես են եկել ելույթով և ներկայացրել «ՀԱՓԿ» կողմից  ստեղծված «Կանաչ պիտակ» և «Կանաչ հակաականային գործունեություն» նորարարական ծրագրերը։ Դրանք հետաքրքրել են ներկաներին, որոնց առաջարկով քննարկվել են այդ ծրագրերի շրջանակներում հետագա հնարավոր համագործակցության հարցերը։
Ս․թ․ ապրիլի 28–ից մայիսի 2–ը «ՀԱՓԿ» ղեկավար կազմը պաշտոնական այցով գտնվել է Ժնևում` «Հակաականային գործունեության ազգային կենտրոնների տնօրենների և ՄԱԿ-ի խորհրդականների 27-րդ միջազգային հանդիպման»-ը մասնակցելու նպատակով։ Խորհրդաժողովի ժամանակ տեղի ունեցած պանելային քննարկման ընթացքում մի քանի կետերի (տարածաշրջանային համագործակցություն, նորարարություն, շրջական միջավայր) շուրջ ծավալված քննարկումների ժամանակ «ՀԱՓԿ» պատվիրակությունը ներկայացրել է արդեն երկրորդ տարին ՀՀ-ում հակաականային ոլորոտում իրականացվող նորարարական մոտեցումները՝ «Կանաչ պիտակ» և «Կանաչ հակաականային գործունեություն» ծրագրերը։ «ՀԱՓԿ» պատվիրակներն աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել հակաականային գործունեություն իրականացնող մի շարք ազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ և քննարկվել են համագործակցության ուղիները։ Մասնավորապես, կնքվել է փոխըմբռնման հուշագիր Լիբանանի հակաականային գործունեության կենտրոնի հետ` հումանիտար հակաականային գործունեության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։
«ՀԱՓԿ» ղեկավար կազմը նաև հանդիպում է ունեցել Շվեյցարիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ա․Հովհաննիսյանի հետ` քննարկվել են ՀՀ–ում հակաականային գործունեության վերաբերյալ հարցերը և միջազգային հարթակներում դրանք ներկայացնելու կարևորությունը։

International activities of “The center for humanitarian demining and expertise”
In the framework of international relation, the delegation of the “Center for Humanitarian Demining and Expertise” participated in “European Humanitarian Forum” held in Brussels, Kingdom of Belgium, in March. Previously, the CHDE raised mine action problems of Armenia several times that served as a basis to conduct panel discussion “Protecting Civilians in Conflict and Recovery: Explosive Weapons in Populated Areas and the link to Landmines and Explosive Ordnance Contamination” for the first time. During the event the “CHDE” represented current humanitarian mine action situation in the RA as well as the issue of the forcibly displaced people from Nagorno Karabakh stating that there were hundreds of EO victims among them who were in a socially vulnerable situation.
From 08-12 April, 2024, the “CHDE” delegation participated in the “20th Mine Action Symposium” in Croatia. Our representatives came up with a speech and represented the innovative programmes “Green Label” and “Greening Mine Action” developed by the “CHDE”. The attendees were interested with them and as they suggested the future cooperation issues, in the frame of these programmes, were discussed.
From 28 April – 02 May, 2024, the management staff of the “CHDE” was on official visit to Geneva to participate in the 27th International Meeting of Mine Action National Directors and United Nations Advisers (NDM-UN27). During the panel discourse of the conference while discussing several points (regional cooperation, innovations, environmental protection) the “CHDE” delegation represented the innovative approaches carried out in mine action in the RA for the second year i.e. “Green Label” and “Greening Mine Action” programmes. The “CHDE” delegates had working meetings with the representatives of national authorities and NGOs involved in mine action. The ways of current cooperation were discussed. Particularly, a Memorandum of Understanding was signed with Lebanon Mine Action Center on cooperation in humanitarian mine action.
The “CHDE” management staff also had a meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the RA to Switzerland, discussed mine action issues in the RA and the importance to represent them in international platforms.