«ՀԱՓԿ» միջազգային գործունեության կիսամյակային ամփոփում
Սթ ապրիլի 9-11-ը ապահովվել է մասնակցություն Ժնևում տեղի ունեցած «Հակաականային գործունեության ազգային կենտրոնների տնօրենների և ՄԱԿ-ի խորհրդականների 28-րդ միջազգային հանդիպման»-ը՝ «Անվտանգ ապագան սկսվում է այստեղ» խորագրի ներքո։  Փոխանակվել են ոլորտի առջև ծառացած հրատապ խնդիրների վերաբերյալ կարծիքներ, քննարկվել նոր մարտահրավերները և դրանց հնարավոր լուծումները։ Ապահովվել է մասնակցություն թեմատիկ քննարկումներին։
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ի պատվիրակությունը մայիս ամսին, միջազգային համագործակցության շրջանակներում, մասնակցել է Բելգիայի Թագավորության Բրյուսել քաղաքում տեղի ունեցած «Եվրոպական հումանիտար ֆորում»-ին։
Միջոցառման շրջանակներից դուրս տեղի է ունեցել հանդիպում ԵՄ արտաքին քաղաքականության գործիք (Foreign Policy Instrument) ծառայության ղեկավարի հետ, որի ընթացքում ներկայացվել է ՀՀ-ում առկա ականային խնդիրը, կենտրոնի կարողությունները, ընդհանուր գործունեությունն ու տարբեր ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող աշխատանքերը։ Քննարկվել են ԵՀ ֆինանսական աջակցությամբ ՀՀ-ում նախատեսվող ծրագրի մանրամասները և ակնկալվող արդյունքները։

From 9–11 April 2025, the Center for Humanitarian Demining and Expertise (CHDE) participated in the “28th International Meeting of Mine Action National Directors and United Nations Advisers” (NDM-UN28), held under the theme “Safe Futures Start Here.” Views on pressing issues facing the sector were exchanged, new challenges and potential solutions were discussed. CHDE took part in the side events.
In the framework of international cooperation, the delegation of the “Center for Humanitarian Demining and Expertise” attended the “European Humanitarian Forum” held in May, in Brussels, Kingdom of Belgium.
A meeting was held with the Head of Service for Foreign Policy Instrument, European Commission. The existing mine clearance problem in Armenia, the capabilities of the center, the general activities and work carried out by the various departments were presented by CHDE. Discussions also covered details of an upcoming project to be implemented in Armenia with financial support from the European Union, along with the expected outcomes.