Բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում Հայաստանում, առկա է ականային և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդների (ՊՊՄ) աղտոտվածություն, որը սպառնալիք է խաղաղ բնակչության և այդ երկրների հետագա տնտեսական զարգացման համար։
Հայաստանում ականային խնդիրն առաջացել է Ադրբեջանի հետ երկարաժամկետ հակամարտության արդյունքում և ընդգրկում է երկրի 11 մարզերից 4-ը։ Առկա է 42մլն մ2-ից ավել աղտոտված տարածք, հաշվառված է 805 տուժած ՀՀ քաղաքացի, իսկ 2023 թվականի հոկտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված 120 000 հայ բնակչության շրջանում կա 700-ից ավել պայթուցիկ զինամթեքրից (ՊԶ) տուժած քաղաքացի, որոնք գտնվում են սոցիալապես խոցելի վիճակում։
Հակահետևակային, հակատանկային ականներով, կասետային և այլ զինամթերքով կամ դրանց մնացորդներով աղտոտված տարածքները սպառնալիք են հանդիսանում երկրի բնակչության համար՝ վտանգելով մարդկանց առողջությունը, խոչընդոտելով բնակչության ազատ տեղաշարժին, կոմունիկացիաների կառուցմանը, հողերի մշակմանը, տվյալ տարածքներում տարաբնույթ սոցիալական, տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը, ինչն, իր հերթին, շղթայական ռեակցիա է առաջացնում՝ խաթարելով տնտեսության կայուն զարգացմանը։
Առաջանում է նաև բարոյահոգեբանական խնդիր, քանզի տուժածների որոշակի մասն անաշխատունակ է դառնում ականային վնասվածքներ ստանալու պատճառով, ակամա դառնում են նաև «սոցիալական դեպրեսիվ շերտ»։ Հոգեբանորեն նրանք իրենց համարում են ընտանիքների «ուսերին բեռ»՝ աշխատելու անկարողության պատճառով, և կարիք ունեն վերաինտեգրման։ Միաժամանակ, ականներից տուժած անձիք կարիք ունեն պետության ֆինանսական և տնտեսական աջակցության, ինչն, ըստ էության, լրացուցիչ հոգս է ցանկացած կառավարության համար։
Հակաականային գործունեությունն աղտոտված տարածքներ ունեցող երկրների համար կարևորագույն գործառույթ է։ Հիշյալ աշխատանքի ՕԳԳ-ի բարձրացման հարցը հրամայական է։ Կարևորագույն խնդիր է առավելագույնս սեղմ ժամկետներում կազմակերպել հողերի, տարածքների մաքրման ու ազատման աշխատանքները, որոշել մաքրվող տարածքների թիրախային առաջնահերթությունները, բարձրացնել բնակչության իրազեկվածության մակարդակը և նպաստել վարքագծի փոփոխությանը, իրականացնել տուժածների թիրախային և համակարգված աջակցության ներդաշնակ ու փոխկապակցված աշխատանքներ, մաքրման գործընթացով աջակցել սոցիալ-տնտեսական տարաբնույթ ծրագրերի կյանքի կոչելուն։ Հակաականային գործունեությունը չի կարող լինել բացառապես նեղ մասնագիտական գործառույթ ու գործել «մաքրել զուտ մաքրելու համար» սկզբունքով։ Այն պետք է գործի սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի համատեքստում՝ պետական, տեղական ինքնակառավարման մարմինների և միջազգային կառույցների կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերի շղթայում։
«ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ–ը երկար ժամանակ ուսումնասիրություններ և հետազոտություններ է իրականացրել վերոշարադրյալ խնդիրների ոլորտում՝ համագործակցելով ՄԱԿ-ի Զարգացման ու Պարենի Համաշխարհային Ծրագրերի, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հետ։ Համատեղ ստեղծել և իրականացրել են մի շարք պիլոտային ծրագրեր՝ նպատակ հետապնդելով գտնել հիշյալ խնդիրների լուծման ամենաօպտիմալ տարբերկները։ Ներկայումս հակաականային գործունեության ոլորտը Հայաստանում գործում է բարդ, սակայն նորարարական համատեքստում։ Համապատասխանաբար ավելի մեծ ուշադրություն է դարձվում, թե ինչպես ենք մենք և մեր գործընկերները համատեղ աշխատանքի արդյունքները վերածում համայնքների և մարդկանց համար երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ու բնապահպանական օգուտների՝ նոր կարողությունների, ակտիվների, նոր համակարգերի ներդրման և փորձի շնորհիվ: Դրանք ներառում են այս ոլորտին առնչվող համալիր հարցերը, այդ թվում՝ առաջնահերթությունների որոշումը, պետական ինստիտուտների, մասնավոր սեկտորի, միջազգային կառույցների, տեղական ու միջազգային ՀԿ-ների հետ համագործակցությունը, տեղեկատվության հավաքագրումը և կառավարումը, տարածքների մաքրումը, վտանգների իրազեկումը և վարքագծի փոփոխությունը, տուժածների աջակցությունը, տուժածների ներգրավումը վտանգի իրազեկման գործընթացում ու դրանով իսկ նպաստելով վերջիններիս վերաինտեգրմանը հասարակության մեջ, շրջակա միջավայրի պահպանումը, միջազգային համագործակցությունը, նորարարական մոտեցումները, արհեստական բանականության կիրառումը վերլուծական ու պլանավորման աշխատանքներում և այլն։ Գործընթացը հստակ նախանշում է այն ճանապարհային քարտեզը, որի օգնությամբ մեծ արդյունավետությամբ և սեղմ ժամկետներում հնարավոր կլինի առավելագույնս մեղմել, իսկ շատ դեպքերում նաև վերջնականապես լուծել ականային և ՊՊՄ աղտոտավածության պատճառով առաջացող խնդիրները։ Ըստ էության ստեղծված ծրագիրը ենթադրում է «ՀԱՓԿ»-ի ներդաշնակ համակարգված աշխատանք տարբեր սոցիալական, տնտեսական և աջակցող ծրագրեր իրականացնող միջազգային ու տեղական կազմակերպությունների, ինչպես նաև աղտոտված տարածքներ ունեցող մարզերի տեղի ինքնակառավարման մարմինների հետ՝ ստեղծելով տեղեկատվական-աշխատանքային բազա՝ «ցանց»։ Վերջինիս համակարգված աշխատանքի ընթացքում առաջնահերթություն տրված համայնքներում (ժամանակի ընթացքում՝ բոլորը), համալիր պլանավորման գործողությունների և աշխատանքների արդյունքում, իրականացվում է աղտոտված տարածքների վերջնական հետազոտություն, մաքրման աշխատանքների և սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի մշակում, աղտոտված տարածքների մաքրում ականներից և ՊՊՄ-ներից, տվյալ տարածքները «Կանաչ պիտակ» հավաստագրով համայնքների հանձնում, սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացում, ընդհանուր գործունեության, այդ թվում ականային մնացորդային ռիսկերի և սոցիալական ծրագրերի լիարժեք իրականացման մշտադիտարկում և վերլուծություն՝ ծախս-արդյունավետություն տեսանկույնից։
Այս մոտեցմամբ «ՀԱՓԿ»–ն առաջնահերթություն է տալիս ականների/ՊԶ խնդիրը ոչ միայն համայնքների թվով կամ աղտոտված տարածքների չափսով սահմանելուն, այլև՝ ականների/ՊԶ ազդեցությամբ մարդկանց և համայնքների վրա։ Այլ կերպ ասած՝ «ՀԱՓԿ»–ը կարևորում է իր գործունեության հիմքում ավելի շատ ընդգրկել մարդկանց և համայնքների վրա սոցիալական, տնտեսական, վարքագծային և բնապահպանական ազդեցության գնահատումները կայուն զարգացման, հողերի ազատման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության համատեքստում։ Այս փոխակերպումը ոչ միայն հանգեցնում է հակաականային գործունեության որակի բարելավմանը, այլև՝ աջակցում է հակաականային գործունեության ինտեգրմանը համայնքների հետկոնֆլիկտային վերականգնմանը և զարգացմանը։
Մենք դա կոչում ենք «Կանաչ հակաականային գործունեություն»։ Այն եռափուլ է և ներառում է հետևյալը․
- առաջին փուլ՝ աղտոտված տարածքների մշտադիտարկման համակարգի ձևավորում
• աղտոտված տարածքների մշտադիտարկում՝ կարճաժամկետ (նախամաքրման) և երկարաժամկետ (հետմաքրման) կտրվածքով,
• հաստատված վտանգավոր տարածքների մաքրում (տեխնիկական հետազոտություն/մաքրման և հողերի ազատման աշխատանքներ),
• պայթյունավտանգ զինամթերքի վտանգի իրազեկում տեղի բնակչության շրջանում (ըստ տարիքային խմբերի, առնվազն 4 տարի ժամկետով)։
- երկրորդ փուլ՝ սոցիալ–տնտեսական, վարքագծային և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում
• Սոցիալ-տնտեսական ազդեցության վերլուծություն,
• Սննդի անվտանգության բաղադրիչների վերհանում,
• Վարքագծի փոփոխության տարբերության գնահատում,
• Շրջակա միջավայրի վրա ականային/ՊԶ ազդեցությունների վերացմանն ուղղված գործողություններ։
- երրորդ փուլ՝ տուժածների աջակցություն
• ՊԶ տուժածների տվյալների մոնիտորինգ և հաշվառման բազաների թարմացում,
• Կարիքների գնահատում և առաջնահերթությունների դուրսբերում,
• Տուժածների սոցիալական ինտեգրում,
• Անհատական առաջնային խնդիրների լուծման մեթոդով աջակցության ցուցաբերում։
Վերոշարադրյալի իրականացման շրջանակներում, սկսած 2022 թվականից, «ՀԱՓԿ» ՊՈԱԿ-ը, համագործակցելով ՄԱԿ-ի մի շարք ծրագրերի հետ, իրականացրել է պիլոտային ծրագրեր ՀՀ Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ, Որոտան, Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Գեղամասար, Վայոց ձորի մարզի Ջերմուկ և Կեչուտ բնակավայրերում։ Արդյունքում ստեղծվել է սոցիալ–տնտեսական ոլորտի վրա աղտոտված տարածքների ազդեցության վերլուծական-օպերացիոն ծրագիր։ Դրա շրջանակներում «մի՛ վնասիր» սկզբունքով կատարվել է հողերի մաքրում՝ «Կանաչ Պիտակ»-ի տրամադրմամբ, տնտեսական ծրագրերի (ոռոգման համակարգ, ջերմոցային տնտեսություն, խոտհարքերի վերականգնում և այլն) ներդրում, բնակչության ՊԶՎ իրազեկում, ՊԶՎԻ ներդրում դպրոցական ծրագրում և ուսուցիչների վերապատրաստում, թիրախային սոցիալական ծրագրեր՝ տուժածներին և նրանց ընտանիքի անդամներին աջակցություն։
«Կանաչ հակաականային գործունեության» իրականացման արդյունքում ամրապնդվում և նոր համագործակցային եզրեր են նախանշվում միջազգային կառույցների և ՀՀ պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջև։ Օգտագործվում են նորարարական մոտեցումներ, ինչպես նաև ստեղծվում է դաշտ միջազգային հումանիտար ծրագրերը ՀՀ-ում լիարժեք և արդյունավետ իրականացնելու ուղղությամբ։
Դրա արդյունավետ շարունակականությունն ապահովելու նպատակով կարևորվում է «ՀԱՓԿ»–ի կարողությունների դինամիկ և համակարգված զարգացումը։ Այն նաև ներառում է ֆորմալ և ոչ ֆորմալ ուսուցում, միջազգային կառույցների հետ հումանիտար հակաականային ոլորտում համագործակցություն, աշխատանքների կազմակերպման և իրականացման շրջանակներում ցանցային գործընկերության ձևավորում։ Այս նպատակներով ստեղծված Խորհրդատվական խումբը, կազմված ազգային և միջազգային կազմակերպությունների, ՀՀ-ում գործող ՄԱԿ գրասենյակների, Ժնևի հումանիտար ականազերծման միջազգային կենտրոնի (ԺՀԱՄԿ/GICHD) և այլ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից, աջակցում է Կենտրոնին, տալիս է խորհրդատվություն կարևորագույն հարցերի լուծման վերաբերյալ՝ գործիքակազմի և նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման ու ներդրման ուղղությամբ։ Ընդհանուր առմամբ խորհրդատվական խումբն աջակցում է «ՀԱՓԿ»-ին և այլ շահագրգիռ կողմերին ընդլայնել հասանելի մասնագիտական շփումների ցանցերը և հնարավորությունները՝ օժանդակելով ստանալ չպարտադրող մասնագիտական խորհուրդներ, փորձ, գիտելիքներ և կոնտակտներ, որոնք այլ կերպ դժվարահասանելի են։
«ՀԱՓԿ»–ի կողմից իրականացրած բազմաբնույթ մասնագիտական աշխատանքները և հետազոտություններն արդեն «ցուցադրել» են իրենց «կանաչ ծիլերը»՝ հիմք տալով իրականացնելու «Կանաչ հակաականային գործունեություն» ծրագիրը, որտեղ կանաչը խորհրդանշում է անվտանգություն, ապահովություն և զարգացում։ Մարտահրավերն այն է, թե ինչպես այս «կանաչ ծիլերով» կարող են նպաստել համայնքների և երկրի համար երկարաժամկետ սոցիալ–տնտեսական և բնապահպանական օգուտներ ունենալուն։
Կարելի է փաստել, որ «Կանաչ հակաականային գործունեություն» անունը կրող ծրագիրը, հանդես գալով տարբեր տնտեսական ծրագրերի ընդհանրական շղթայում, իրապես մեծ ներուժ ունի և կարող է նպաստել երկրի կայուն տնտեսական զարգացմանը։

Mine and ERW contamination exists in many countries, including Armenia, which poses a threat to civilians and the future economic development of those countries.
The landmine problem in Armenia arose as a result of the long-term conflict with Azerbaijan and includes 4 out of 11 regions in Armenia. The contamination covers more than 42 000 000 m2 area, 805 victims are registered and there are more than 700 EO victims among the 120 000 Armenians forcibly displaced from Nagorno Karabakh in October 2023, who are in a socially vulnerable state.
The areas contaminated with anti-personnel and anti-tank mines, cluster munitions and other remnants of war present a threat to the residents of the country endangering their health, impeding the free movement, the construction of communications, the cultivation of lands, the implementation of various social and economic programmes in those areas, which in turn causes a chain reaction disrupting the sustainable development of the economy.
Moral and psychological problem also arises as a certain part of the victims become unable to work due to landmine injuries, they inadvertently become a "socially depressed stratum". Psychologically they see themselves as a “bother” for their families because of their inability to work. They need to be reintegrated into society. At the same time, mine victims need financial and economic support from the country. This, in fact, is an additional burden for any government.
Mine action is an important activity for the countries with contaminated areas. It is imperative to increase the efficiency of the mentioned work. It is essential to organize clearance and land release activities in a short period, to set targeted priorities of the areas to be cleared, to raise the level of awareness among the population and promote behavioural change, to carry out harmonious and interconnected activities for targeted and coordinated assistance to victims, to facilitate the implementation of various socio-economic programmes by the clearance process. Mine action cannot be exclusively just a professional function in narrow terms and operate on the principle of “clearance just for clearance”. It should operate in the context of socio-economic programmes, within the chain of social programmes implemented by the state, local self-governing authorities and international institutions.
The CHDE SNCO has been conducting research and studies on the above-mentioned issues for a long time in cooperation with UN Development Programme, World Food Programme and UNICEF. A number of pilot projects were jointly developed and implemented aiming to find the most optimal solutions to the mentioned issues. Currently mine action sector in Armenia works within a complex, but innovative landscape. It is not only about what we do but also how we and our partners translate the results of our joint work into long-term socio-economic and environmental benefits for communities and people by introduction of capacities, assets, new systems and experience. These include complex issues related to the sector, including priority setting, cooperation with public institutions, private sector, international entities, local and international NGOs, information collection and management, clearance operations, risk education and behavioural change, victim assistance, involvement of victims into the risk education process and thereby contributing to their reintegration into society, environmental protection, international cooperation, innovative approaches, the application of artificial intelligence in analysis and planning activities, etc. The process clearly outlines the roadmap that will enable to mitigate and in most cases to solve the problems caused by mines and ERW contamination with great efficiency and in a short period. Apparently, the programme implies CHDE’s coordinated work with international and local organizations that implement various social, economic and support programmes, as well as with local self-governing authorities of the contaminated regions so creating an informative-working base i.e. “network”. During this coordinated work the following is carried out in the prioritized communities (over time – all) as a result of complex planning of the activities from the cost-benefit perspective; final survey of contaminated areas, development of clearance activities and socio-economic programmes, clearance of contaminated areas from mines and ERW, handover of these areas to the communities with a “Green Label” certificate, implementation of socio-economic programmes, monitoring and analysis of overall activities including residual risks.
With this approach, the CHDE prioritizes defining mine/EO problem not only in narrow terms of the number of communities or the size of contaminated areas, but also in terms of mines/EO impact on people and communities. In other words CHDE emphasizes the importance to include in the scope its activities the assessments of social, economic, behavioral and environmental impacts on people and communities in the context of sustainable development, land release and environmental protection. This transformation not only leads to major improvements in the quality of mine action, but also facilitates the integration of mine action within the broader field of post-conflict recovery and development.
We call it “Greening Mine Action”. It consists of 3 stages and includes the following:
Stage 1․ Design a monitoring system of contaminated areas
• monitoring of contaminated areas – short term monitoring (pre-clearance) and long term monitoring (post-clearance)
• clearance of confirmed hazardous areas (technical survey, clearance and land release activities)
• explosive ordinance risk education among local population (by age group with a minimum period of 4 years)
Stage 2․ Assessment of socio-economic, behavioral and environmental impact
• socio-economic impact analysis
• identification of food security components
• assessment of behavioral change
• activities to eliminate mine/ERW impact on the environment.
Stage 3. Victim assistance
• monitoring of mine/EO victim data and updating the database,
• needs assessments and priority setting
• social reintegration of the victims
• assistance with the method of solving individual primary problems.
Since 2022, in the framework of the implementation of the afore-mentioned, the CHDE SNCO has implemented pilot projects in cooperation with a number of UN programmes in Davit Bek and Vorotan settlements, Syunik region, Sotk and Geghamasar settlements, Gegharkunik region, Jermuk and Kechut settlements, Vayots Dzor region. As a result, an analytical-operational program of the impact of contaminated areas on the socio-economic sphere has been created. Within that framework the following activities were implemented; clearance operations according to the "do no harm" principle by providing "Green Label", economic projects (irrigation system, greenhouse farming, grassland restoration etc.), risk education among population, introducing EORE into the school curricula and training of teachers, targeted social programs to support victims and their family members.
As a result of “Greening Mine Action” implementation, new links of cooperation are outlined and strengthened between international institutions and state and local self-governing authorities of the RA. Innovative approaches are used and the ground is prepared for the full and effective implementation of international humanitarian programmes in the RA.
To ensure its effective duration, great importance is attached to the dynamic and systematic development of the CHDE capacities. It also includes formal and informal learning, cooperation with international organizations, formation of a network partnership within the framework of organizing and implementing the activities. The Advisory Group established for these purposes made up from the representatives of national and international organizations, UN offices operating in Armenia, Geneva International Center for Humanitarian Demining (GICHD) and other organizations, supports the Center, gives consultation on the solution of the most important issues in the direction of application and introduction of tools and the latest technologies. The Advisory Group supports the CHDE and other stakeholders with non-binding strategic advice, professional experience, knowledge and contacts not readily available elsewhere.
The efforts of CHDE have already established green shoots of recovery through surveys and professional activities that serve as a basis for “Greening Mine Action” where “green = safety and development. The challenge is how these green shoots can be translated into long-term socio-economic and environmental benefits for people, communities and the country.
We can state that the program called “Greening Mine Action” performed in the chain of various economic programmes has a really great potential and can contribute to stable economic development of the country.