Պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման մոդուլն այսուհետ կընդգրկվի ՀՀ մարզերի դպրոցների ուսումնական ծրագրում
21.06.2024
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը նոր ուսումնական մոդուլ են մշակել դպրոցների համար, որը կօգնի բարձրացնել աշակերտների իրազեկվածությունը պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի մասին: Նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվել Եվրոպական միության կողմից ֆինանսավորվող և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի կողմից իրականացվող «Հայաստանում ականազերծման ազգային կարողությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակում:
«ՀՀ սահմանամերձ համայնքներում առկա ականներով և պայթուցիկ զինամթերքներով աղտոտված տարածքներն անմիջական վտանգ են ներկայացնում տեղի բնակչության կյանքի և առողջության համար՝ խոչընդոտելով բնականոն կենսագործունեության և սոցիալ-տնտեսական ծրագրերի իրականացմանը: Հատկապես վտանգված են այդ համայնքներում բնակվող երեխաները` պայթուցիկ զինամթերքների մասին իրենց բնորոշ հետաքրքրասիրության պատճառով»,- նշել է «ՀԱՓԿ»-ի տնօրեն Վաղինակ Սարգսյանը: «Անվտանգության կանոնների մասին ցածր իրազեկվածությունը, ոչ ճիշտ վարքագծի դրսևորումը, չմտածված ռիսկային քայլերը, հավանական և իրական սպառնալիքներ են հանդիսանում և, հետևաբար, հանգեցնում են դժբախտ պատահարների: Պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման (ՊԶՎԻ) ներառումը դպրոցական համակարգում և ուսումնական ծրագրում ռազմավարություն է, որի նպատակն է կրթել մեծ թվով երեխաների և երիտասարդների՝ ապահովելով երկարաժամկետ ազդեցություն և նպաստելով անվտանգ վարքագծի ձևավորմանը նրանց շրջանում»։
2023 թվականի դեկտեմբերին «ՀԱՓԿ»-ը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ, հատուկ փորձագետների աշխատանքային խումբ ձևավորեցին՝ դպրոցների ուսուցիչների համար անվտանգ վարքագծի կանոնների ուսուցման մեթոդաբանություն և մանկավարժների համար հատուկ ուղեցույց մշակելու համար։ 2024 թվականի գարնանը «ՀԱՓԿ» հրահանգիչները Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերի 48 մանկավարժների համար կազմակերպեցին «Պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման դասընթացավարի պատրաստում» թեմայով դասընթաց, որի արդյունքում ուսուցիչները «ՀԱՓԿ» կողմից հավաստագրվեցին և այսուհետ կարող են իրենց դպրոցներում անցկացնել ՊԶՎԻ դասընթացներ։
«Բնակավայրերում պայթուցիկ զինամթերքի առկայությունն իրական վտանգ է ներկայացնում երեխաների անվտանգության, կրթության և առողջության իրավունքների տեսանկյունից: Պայթյուններից փրկված անձինք, այդ թվում նրանք, ովքեր ֆիզիկական վնասվածքներ չեն ստացել, հաճախ տարատեսակ հոգեբանական տրավմաներ են ունենում ուղեկցվող խանգարումներով, ինչպիսիք են մշտական վախը, ծանր սթրեսը, քնելու խանգարումները կամ կենտրոնանալու դժվարությունը: Պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման ուսուցումը կարևոր միջոց է՝ հնարավոր զոհերը կանխելու, ինչպես նաև երեխաների և դեռահասների շրջանում իրազեկվածությունը բարձրացնելու համար, ովքեր առավել խոցելի են համապատասխան գիտելիքների պակասի և բնական հետաքրքրասիրության պատճառով»,- նշել է Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի պաշտոնակատար Սիլվիա Մեստրոնին:
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը, ապավինելով պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի իրազեկման մասին միջազգային իր փորձին, հանձնառու է շարունակելու աջակցությունը տեղական կարողությունների ամրապնդմանը և խրախուսելու համապատասխան մոդուլների ընդգրկումը ուսուցիչների և երեխաների հետ աշխատող այլ մասնագետների նախնական և ընթացիկ վերապատրաստման ուսումնական ծրագրերում: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը նաև պատրաստակամ է աջակցելու ՊԶՎԻ-ի գործողությունների ընդլայնմանը՝ նպատակ ունենալով ապահովել իրազեկվածություն երկրի ողջ տարածքում՝ բնակչության, հատկապես՝ երեխաների, դեռահասների և նրանց խնամակալների շրջանում:

A new module on explosive ordnance risk introduced in general education curricula in Armenia
The Center for Humanitarian Demining and Expertise and UNICEF Armenia have issued a learning module for schools that will help raise students’ awareness of explosive ordnance risk. The initiative is implemented within the Strengthening National Demining Capacities programme, funded by the European Union and led by United Nations Development Program.
“Mines and explosive munitions contaminating border areas of Armenia pose a direct threat to the life and health of the local communities, hindering normal life activities and socio-economic programmes. Children living in these communities are particularly at risk because of their inherent curiosity,” noted Mr. Vaghinak Sargsyan, CHDE Director. “Low awareness of safety rules, improper behavior, reckless steps are a potential and real threat and can lead to accidents. Incorporating explosive ordnance risk awareness into the curricula is an efficient strategy that will enable outreach to children and adolescents, ensuring behavior change and compliance with safe behaviors in the long term.”
In December 2023, UNICEF and the Center for Humanitarian Demining and Expertise (CHDE) established a working group in collaboration with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports that developed the module, as well as the safe behavior teaching methodology and a special guidebook for educators. In spring 2024, CHDE instructors led a training of trainers course on explosive ordnance risk awareness for 48 educators from Syunik, Vayots Dzor and Gegharkunik regions, followed by community outreach and awareness raising initiatives in the three regions.
“Explosive ordnance in populated areas poses a real threat to children’s right to safety, education and health. Those surviving explosions, including those who are not physically injured, often endure different forms of trauma and related disorders, such as persistent fear, severe anxiety, difficulty sleeping or concentrating. Explosive ordnance risk education is an essential preventive measure to protect children and adolescents who are most vulnerable due to their limited knowledge on the matter and natural curiosity,” shared Ms Silvia Mestroni, Acting UNICEF Representative in Armenia.
UNICEF will continue to rely on its global expertise in explosive ordnance risk education (EORE) and   further contribute to strengthening local capacities and advocating for the inclusion of EORE modules in the pre-service and in-service training curricula for teachers and other specialists working with children. UNICEF will also support expansion of EORE interventions aimed at ensuring countrywide coverage of awareness among general population, particularly children, adolescents, and caregivers.