Ապրիլի 4-ը ՄԱԿ-ի Ընդհանուր վեհաժողովի կողմից ճանաչվել է «Ականների վտանգի մասին իրազեկվածության և հակաականային գործունեության աջակցության միջազգային օր»։
2011 թվականից ի վեր ՀՀ-ում հակաականային գործունեությունն իրականացնում, համակարգում, կառավարում ու վերահսկում է ականազերծման գործողությունների ազգային մարմին՝ «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը:
Հումանիտար հակաականային գործունեության պատկերն այսօր ՀՀ-ում
2024 թվականի մարտի վերջի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում դեռևս առկա են 42 165 966 մ² մակերեսով ականներով և չպայթած զինամթերքներով աղտոտված 111 հաստատված և 25 կասկածելի վտանգավոր տարածքներ։ Պայթուցիկ զինամթերքով առավել բարձր աղտոտվածության մակարդակ ունեցող մարզերն են Գեղարքունիքը և Սյունիքը։
Հաշվի առնելով անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունները, ընթացիկ տարում, որպես առաջնահերթություն, նախատեսվել է աղտոտված տարածքների մաքրման աշխատանքները շարունակել Վայոց ձորի մարզում։
ՀՀ –ում ներկայումս հաշվառված են ականներից և պայթյունավտանգ զինամթերքից 805 տուժածներ:
«Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ը նաև իրականացնում է պայթուցիկ զինամթերքի վտանգի մասին իրազեկում, որի շրջանակներում ընթացիկ տարում իրազեկվել են ՀՀ 3988 քաղաքացիներ։ Այս գործընթացը ներկայումս ևս շարունակվում է Երևան քաղաքում և ՀՀ մարզերում։
Այսօր «Հումանիտար ականազերծման և փորձագիտական կենտրոն»-ն Ականների վտանգի մասին իրազեկվածության և հակաականային գործունեության աջակցության միջազգային օրվան նվիրված բացօթյա միջոցառումներ է կազմակերպել Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում, որի ժամանակ ներկայացվելու է «Մեր տունն առանց ականների» խորագրով ցուցահանդես և հումանիտար ականազերծման աշխատանքների ցուցադրություն: Միջոցառման ընթացքում «ՀԱՓԿ» մասնագետները ներկաներին նաև իրազեկելու են անվտանգ վարքագծի կանոնների պահպանման մասին:
Վայոց ձորի մարզպետի աշխատակազմի աջակցությամբ միջոցառումը կուղեկցվի տեղի տաղանդավոր երեխաների հատուկ համերգային ծրագրով։

4 April is the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action
The UN General Assembly recognized April 4 as International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action.
Since 2011, mine action in Armenia has been implemented, coordinated, managed and monitored by the national mine action authority; the "Center for Humanitarian Demining and Expertise" SNCO.
The picture of humanitarian mine action in Armenia today
As of the end of March 2024, there are still 111 confirmed and 25 suspected hazardous areas contaminated with mines and unexploded ordnance in the Republic of Armenia, covering an area of 42,165,966 m².
The regions with the highest level of contamination with explosive ordnance are Gegharkunik and Syunik. Taking into account the security and socio-economic impact, this year as a priority it is planned to continue the clearance of contaminated areas in Vayots Dzor region.
Currently there are registered 805 mine and EO victims.
The Center for Humanitarian Demining and Expertise" also implements explosive ordinance risk education (EORE). Within this framework, CHDE specialist conducted EORE for 3,988 citizens of the Republic of Armenia this year. This process is currently ongoing in Yerevan city and regions of the Republic of Armenia.
Today, the "Center for Humanitarian Demining and Expertise" organized open-air events dedicated to the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action in Yeghegnadzor city, Vayots Dzor region. During the event, an exhibition "Our Home Without Mines" and a demonstration of humanitarian demining activities will be presented. Meanwhile, the CHDE specialists will also represent the attendees about rules of safe behavior.
With the support of Vayots Dzor Governor's Office, the event will be accompanied by a special concert programme by talented local children.